Virgin prekės ženklo paslaptys

Šaltinis: http://blog.lyga.lt/

Ką tik permečiau akimis tekstuką apie verslo garsenybę R. Bransoną, kuriame susistemintos svarbiausios “Virgin” prekės ženklo kūrimo pamokos.

Šioje sferoje Bransono kompanija laikoma fenomenu, nes dar niekam nėra pavykę to paties brando sėkmingai išplėtoti tokiame plačiame skirtingų prekių bei paslaugų spektre. Šio britų verslo maištininko rinkodaros strategijos ilgus metus buvo tyrinėjimų objektas, jis pats yra dažnai kviečiamas skaityti pranešimus įvairiose marketingo konferencijose.

Štai 10 pagrindinių R. Bransono prekės ženklo kūrimo bei plėtojimo principų:

  1. Išsirink didesnį už save. “Virgin” nebijo sudrebinti nusistuvėjusios status quo rinkoje, jeigu mato galimybę sukurti didesnę vertę nei dominuojantys rinkoje žaidėjai. Tokiu atveju Bransonas elgiasi labai agresyviai, drąsiai ir nepaiso jokių autoritetų. Dėl vietos po saule jam teko kautis su stambiausiomis pasaulio bendrovėmis: 70 – siais “Virgin” lindo į muzikos įrašų verslą, kuriame dominavo “EMI”, aviacijos versle Bransonas grūmėsi su “British Airways”, o gaiviųjų gėrimų rinkoje – su “Coca-Cola” ir “Pepsi”.
  2. Elkis kaip hipis. Dėl neformalaus stiliaus bei požiūrio, R. Bransonas dažnai vadinamas “hipiu kapitalistu”. Toks mąstymo būdas Bransonui visuomet leisdavo greitai prisitaikyti prie besikeičiančios verslo aplinkos. “Virgin Group” Bransonas laiko ne korporacija, o didele, draugiška šeima. Daugelis korporatyvinio pasaulio normų jam atrodo juokingos. Iki šių dienų visi kompanijos darbuotojai į jį kreipiasi tik vardu, o savo namuose Bransonas jiems nuolat rengia vakarėlius.
  3. Dėl visko galima derėtis. Vienas iš Bransono talentų – gebėjimas aštriai derėtis. Būtent tai ir leido jo kompanijai išsiplėsti į šimtus skirtingų verslo segmentų. Trys žodžiai, kurių nėra Bransono verslo žodyne – neniekada, ir neįmanoma. “Virgin” įkūrėjas iš verslo sandorių retai kada išeina kaip pralaimėtojas.
  4. Dirbti turi būti linksma. Humoras, linksmybės ir juokas yra “Virgin” kultūros dalis. Pats Bransonas turi puikų humoro jausmą, kuriuo lengvai sugeba užkrėsti ir kitus. Kartą savo surengtame vakarėlyje kitos verslo įžimybės – Donaldo Trampo – žmoną Bransonas aukštyn kojomis pakabino virš baseino visų svečių akivaizdoje. Linksmybes ir pokštus jis puikiausiai suderina su sunkiu darbu ir iššūkiais. Bransono nuomone, geriausias būdas motyvuoti bei išlaikyti geriausius darbuotojus – sukurti įdomią, patrauklią ir žaismingą darbo aplinką.
  5. Brandas turi remtis vertybėmis. Bransonas labai puikiai suvokė vieną dalyką: geras vardas yra viskas, ką turi kompanija. Jį sukurti labai sunku, o prarasti galima per kelias akimirkas. Anot Bransono, prekės ženklas gali plėstis tol, kol jis išsaugo savo reputaciją bei patikimumą. Pagrindiniai “Virgin” prekės ženklo atributai yra vertė klientui, kokybėpatikimumasinovacijos ir linksmumas.
  6. Šypsokis prieš foto objektyvus. R. Bransonas tapo vaikščiojančiu kompanijos logotipu. Kiekvieną kartą, kai jo pavardė atsiranda žiniasklaidoje, jis automatiškai reklamuoja “Virgin” prekės ženklą. Tai yra viena efektyviausių ir pigiausių PR kampanijų, kokias tik galima įsivaizduoti. Bransonas instinktyviai jaučia, kas traukia žurnalistus. Tai ir yra jo minimalių kaštų reikalaujančių viešumo akcijų paslaptis.
  7. Ganykite kates, o ne avis. Ši metafora atspindi Bransono požiūrį į žmones: jis stengiasi rinktis drąsius, veržlius ir nepriklausomus darbuotojus, o ne ramias, klusnias aveles. “Virgin” vedlys nemėgsta personalo, aklai paklūstančio vadovui. Bransonas dievina dinamišką, iššūkių kupiną atmosferą ir darbą su ryškiomis asmenybėmis. Svarbiausios, pasak jo, lyderio užduotys – užsitarnauti darbuotojų pasitikėjimą bei puoselėti kompanijos vertybes.
  8. Judėk greičiau už kulką. Kai rinkoje atsiveria nauja galimybė, “Virgin” kompanija veikia žaibiškai. Bransonas nesileidžia į ilgus apmąstymus ir filosofinius išvedžiojimus, jis tiesiog sako “taip” arba “ne”. Ir jeigu atsakymas būna teigiamas, nedelsia nei sekundės. Dauguma “Virgin” verslų atsirado kelių mėnesių bėgyje nuo to momento, kai Bransono galvoje gimė idėja. Kitiems tai užtrunka metų metus. Vienas iš Bransono devizų – avoid paralysis by analysis.
  9. Netapk pernelyg didelis. Vos tik kuri nors iš “Virgin” kompanijų per daug išsiplečia, Bransonas iš kart pradeda naują verslą. Jam labai svarbu, kad verslas neprarastų asmeniškumo ir netaptų biurokratiškas. “Virgin” verslo modelis paremtas verslumu, iššūkiais bei nuotykių dvasia, kuri greitai miršta tradicinėje hierarchinėje korporatyvinėje kultūroje.
  10. Neprarask vienybės sąryšio. Bransonas siekia, kad kiekvienas “Virgin” darbuotojas jaustųsi svarbia kompanijos dalimi. Jis puikiai supranta ir randa bendrą kalbą su bet kokiais žmonėmis, rūpinasi tiek savo darbuotojais, tiek klientais. Tai nelabai stebina, kai kompanija tebėra ankstyvoje vystymosi stadijoje ir tenka kautis dėl išlikimo. Tačiau šias savybes išsaugoti sukūrus verslo imperiją ir banko sąskaitoje turint milijardus, yra menas. Bransono žmogiškumas, jautrumas bei kitų supratimas yra jo populiarumo bei sėkmės paslaptis.

“Virgin” prekės ženklas yra Bransono asmeninių savybių, požiūrio bei verslo instinktų kokteilis, kurio skonis gerokai pranoksta konkurentus.Parašykite komentarą